GPON Altyapı Kullanmak İçin 10 Neden!

* Kurulum maliyetleri düşüktür,daha az kablo ve fiziksel eleman gereklidir

Bilinenin aksine GPON fiber optik kablolar bakır kablolardan (CAT6) daha düşük maliyete sahiptirler.GPON,bakır ve aktif  fiber dağıtım ağlarındaki fiziksel ethernet switchlere ihtiyaç duymaz. Dağılım basit ve ekonomik splitterler ile yapılır. Fiziksel anahtarlara gerek olmaması ve tek bir fiber birçok farklı sinyale ayrılabildiğinden, ağda daha az fiber optik kablo ve daha az sonlandırma işlemi yapılır. Bir GPON networkü inşası bakır kullanılarak oluşturulan ağlara göre düşük maliyetli ve daha hızlıdır.Tipik bir GPON’un kablolaması ve ayırıcıları bakır erişim hatlarından yaklaşık olarak % 40-50 uygun maliyetlere sahiptir.Ayrıca Triple-Play (data+telefon+SMATV (QAM) otel tv sistemi) metodu syesinde ayrı ayrı 3 kablolama değil sadece 1 fiber optik kablolama yapılması yeterlidir.

* Daha düşük bakım maliyeti gerektirir

Düşük sayıda aktif fiziksel ekipmana sahip olmak, ağın fiziksel ekipman arızasına daha az duyarlı olduğu anlamına gelir.Ayrıca daha az fiziksel ekipman bakımı gerekir.Tamamen pasif bileşenlere dayanan bir ağda, yanlış gidebilecek daha az şey vardır.Pasif bileşenler enerjiye ihtiyaç duymaz,sıklıkla bozulmaz yada ortam sıcaklığından etkilenmezler.Bu sayede bakım maliyetleri düşer.

Örneğin sahada veya kat aralarında sürekli sorun çıkaran ethernet switchler yada tv sistemlerinde kullanılan sinyal yükselticiler Gpon ağlarda yer almazlar.

* Çok yüksek bant genişliği sağlar 

GPON daha yüksek bant genişliği sunumu sağlar.2,4 Gbps downlink ve 1,2 Gbps uplink kapasitesine sahiptir. Verileri iletmek için büyük, değişken uzunluklu paketler kullanır.Ses ve video trafiği için yüksek kalite sağlamak üzere çerçeve bölümlemeler kullanır.Bu artılar sayesinde orta ve büyük ölçekli networklerde farklı fiziksel ağlara ihtiyaç duyulmaz.Veri, Wi-Fi,Ip telefonlar (Voip),IP kameralar (CCTV) ve IP tv  gibi tüm ihtiyaçlarınızı tek bir GPON networkü ile karşılayabilirsiniz.

Hatta aynı ağ üzerinde SMATV (QAM) HD Digital otel tv sistemlerini bile Triple-Play (Data+Telefon+Tv yayınları bir arada) metodunu kullanarak iletebilirsiniz.Üstelik bant genişliğinde herhangi bir kayıp olmadan. Gpon Triple-Play sistemlerde farklı dalga boyları (Wavelength) kullanılır.

* Çevre dostudur enerji tüketimi düşüktür ve daha az yer kaplar

Sahada yüksek enerji gereksinimi olan ethernet switch, CATV sinyal güçlendiriciler gibi aktif elemanlara ve bunları soğutmak için kullanılan klimalara ihtiyaç duyulmaması ve veriyi ışık olarak iletmesi %50’lere varan enerji tasarrufu sağlanması anlamına gelir.GPON sahada pasif dağıtım elemanları kullandığı için extra sunucu odaları yada rack kabinetlere ihtiyaç duymaz.Bu sayede ciddi yer kazançları sağlar.Ayrıca GPON mimarisinde noktadan çok noktaya ve tek bir core fiber kablo kullanıldığı için kablo yoğunluğu düşüktür.Dağınık sistem odaları,koridor ve şaftlarda yoğun kablo öbekleri GPON sistemlerde görülmez.

* Geleceğe yönelik verimli bir yatırımdır

Günden güne artan yüksek bant genişliği ihtiyacı ve bakır kabloların bant genişliği anlamında limitlerinin sonuna gelmesi günümüzde fiber optik kablolara yönelimi kaçınılmaz hale getirdi.GPON bugünü olduğu kadar altyapı anlamıda geleceği de garanti eder.Yani altyapınız (fiber optik kablolar,splitterler vs.)gelecekte kullanılması muhtemel pon sistemlerine uyumludur.Hatta günümüzde bile standartlaşmış olan 10 Gbps,40 Gbps gibi PON versiyonları vardır

.Ayrıca bakır kablolar fiziksel anlamda ortalama 15-20 yıllık bir ömre sahipken fiber optik kabloların ömrü ise neredeyse 50 yıla kadar uzanır.

 ”Bu çok uzun bir süre.Bu kadar uzun bir zamanda zaten farklı teknolojiler çıkar hatta tüm sistemler kablosuz bile olabilir”

diye düşünebilirsiniz.Şöyle cevaplamaya çalışalım.Fiber optik kabloların teorik olarak bant genişliği yada hız limitleri yoktur.Bu limitleri uçlardaki aygıtlar belirler.Yani gelecekte kullanılması muhtemel network aygıtları fiber optik kablonun taşıyabileceği hız limitlerini aşamaz.Diyelim ki aştı teorik olarak zaten sizin yerel ağınızda o kadar hıza ihtiyacınız olmaz.Günümüzde bile fiber optik veri hızları terrabit seviyelerine ulaşmıştır.

2019 yılında kırılan fiber optik veri iletim rekoru için (POPULAR SCIENCE Dergi makalesi) tıklayın! https://www.popsci.com/submarine-cable-data-transfer-record/ 

Ayrıca kablolu networkler ile kablosuz networkler arasındaki tek fark hız değildir.Network bilgi güvenliği günümüzde ve gelecekte en önemli konulardan biridir. .Kablolu ağlar fiziksel olarak kapalı devredir. internet erişimi kapatıldığında hiç kimse dışarıdan yerel networke erişemez! Bu, fiber optik kablo yada başka kablo çeşitleri gelecekte var olmayı sürdürecektir anlamına gelmektedir.

 * Yönetimi oldukça kolaydır

GPON’un tasarım özelliklerinden biri de network yönetimi ve sorun giderme kolaylığıdır. Merkezden uçta bulunan ONU/ONT ler yönetilebilir.Örnek olarak ağınızı farklı VLAN’ lere bölebilir ONU/,ONT’lere farklı bant genişliği limitleri ve öncelikler (QOS) verebilir hatta çalışma sıcaklıklarını dahi takip edebilebilirsiniz.Pasif bileşenlerin sayısı nedeniyle, aktif bir ethernet ağına kıyasla çok daha az sorun çıkar ve çözümü kolaydır. Ayrıca az sayıda saha teknisyeni desteği ile yüksek hacimli hareketler, değişiklikler ve eklemeler yapılabilir.

* Network bilgi güvenliği ve fiziksel güvenlik üst düzeydedir

Gpon’da veri şifreli (encrypted) olarak iletilir.Bu sayede ağda güvenlik en yüksek düzeydedir.Ayrıca fiber optik networklerin bir avantajıda sistemdeki tüm uç noktaların birbirlerinden elektriksel anlamda izole olmasıdır.Uç noktalarda oluşabilecek elektriksel sorunlar, GPON fiber optik sistemlerde sadece sorunlu uç nokta ile sınırlı kalır.Diğer noktalar ile elektriksel bir bağlantı olmadığı için sorun başka noktaları etkileyemez. 

Örnek vermek gerekirse yıldırım düşmesi sonucu oluşabilecek ciddi hasarlardan sadece bir yada birkaç nokta etkilenir sistemin tamamı korunmuş olur.Ayrıca SMATV (QAM) HD otel tv sistemlerinde kuaksiyel kablo (anten kablosu) kullanımlarında herhangi bir noktada yaşanan parazit sorununun diğer noktaları etkilemesine GPON fiber optik sistemlerde rastlanmaz.

* Oldukça uzun veri mesafesi

GPON mimarisinde kullanılan kablo single mode ve bir core fiber optik kablodur.Hiçbir sinyal güçlendirici kullanmadan 20 kilometreye kadar veri iletebilir.Ayrıca fiber optik kablolar bakır kablolar gibi elektromanyetik dalgalar ve sıcaklık vb. ortam şartlarından etkilenmezler.Bakır kablo ise tipik olarak 100 metre menzil ile sınırlıdır.

* %100 Wi-Fi kapsama alanı

Burada bir parantezde Wi-Fi için açmak gerekir.GPON networklerde uçlarda ONT/ONU terminaller bulunur.Bu terminaller birçok özelliklerinin yanında ayrıca access point (kablosuz ağ tekrarlayıcı,güçlendici) özelliğine sahiptir.Bu durum her uç noktanın %100 kablosuz ağ çekim kalitesine sahip olması anlamına gelir.Ayrıca kişilere yada odalara özel yönetilebilir,belli limitler atanabilen ve daha güvenli Wi-Fi demektir.GPON networklerde diğer sistemlerde yaşanan bir odada yüksek diğer odalarda düşük Wi-Fi çekim kalitesi sorunlarına rastlanmaz.Her lokasyon tam çekim kalitesine sahiptir. 

* GPON Triple-Play Özelliği (Data+Telefon+HD tv yayınları bir arada)

En son değindiğimiz ama belkide GPON’un en önemli özelliği olan Triple-Play metodunu açıklamaya çalışalım.Triple-Play,data,telefon ve televizyon yayınlarının tek bir fiber core üzerinden iletilmesidir.Sadece bu özelliği bile ekstra kablolama ve işçilik maliyeti açısından sağladığı müthiş avantaj ile yeterlidir.Ama bununlada kalmayıp başka avantajlara da sahiptir.

”IP tv ve IP telefonlar halihazırda sıradan networklerde (cat6) kullanılarak inşa edilmiş) çalışabilmekte.Bu sistemin nesi avantajlı?Diye düşünebilirsiniz. Şöyle açıklayalım;

Triple-Play metodu ile  kastedilen aslında IP telefon yada IP Tv değildir.IP Tv ve IP telefonlar network tabanlı oldukları için GPON yada bakır kullanılarak inşa edilen networklerde halihazırda zaten çalışmaktadırlar.Triple-Play ile tv yayınlarından kastedilen IP tv ye ek olarak SMATV (QAM) gibi HD dijital otel tv yayınlarıdır.Eğer bakır kullanılan bir sisteme sahipseniz,tv sistemi için de ayrıca kablolama yapmanız gerekir.Bu sistemlerde RG6 (anten kablosu) kullanılır.Ayrıca mesafeler arttıkça sinyaller düştüğü için belli noktalarda aktif sinyal güçlendiriciler (RF amplifikatör) kullanılması gerekir.

GPON sistemlerde SMATV (QAM dijital HD otel tv yayınları) için ekstra kablolama ve siyal güçlendiricilere gerek duyulmaz.Tüm sistemler (Data+Telefon+Tv yayınları) sadece 1 core (Lif) fiber optik kablo üzerinden çalışır. Ayrıca SMATV (QAM) otel tv sistemleri, IP tv sistemlerine göre çok daha düşük maliyetli sistemlerdir.HD tv yayınları için pahalı smart özellikli televizyonlara yada uydu alıcılara (receiver) ihtiyaç yoktur. Televizyonun tuner (anten soketi) girişi üzerinden çalışırlar.Bu sayede uzaktan kumanda karmaşası da olmaz.Televizyon kumandası tek başına yeterlidir.

Bir yanıt yazın

Close Sepetim
Close Recently Viewed
Close
Close
Kategoriler